2012-06-08
FIZYKA MEDYCZNA
FIZYKA MEDYCZNA NA UG
Studia na kierunku prowadzone są przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Połączenie sił dwóch uczelni ma na celu wszechstronne wykształcenie absolwenta w zakresie zagadnień fizyki medycznej. Celem studiów jest przygotowanie absolwenta do pracy jako fizyka medycznego czyli wyposażanie absolwenta w umiejętności rozumienia i ścisłego opisu zjawisk fizycznych oraz korzystania z nowoczesnej aparatury pomiarowej oraz technicznych systemów diagnostycznych.
PROGRAM STUDIÓW
Student w trakcie studiów zdobywa wiedzę w zakresie:
- fizyki opartą na gruntownych podstawach matematyczno - przyrodniczych, którą potrafi stosować w różnych działach medycyny i ochrony zdrowia oraz metod gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji.
- biomedycyny, która umożliwia mu porozumienie z personelem medycznym, w szczególności z lekarzami.
- działania różnego rodzaju sprzętu medycznego używanego w diagnostyce lekarskiej w szpitalach, ośrodkach zdrowia, przychodniach lekarskich (aparaty rentgenowskie, tomografy komputerowe, gammakamery i inne), metod fizycznych stosowanych w diagnostyce medycznej oraz w radioterapii.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent potrafi stosować właściwą fizyczną metodykę i aparaturę (terapeutyczną, diagnostyczną, pomiarową) prowadzić pomiary zjawisk fizycznych pochodzących od pacjenta, aparatury lub fizycznych czynników szkodliwych dla zdrowia; sprawdzać poprawność działania urządzeń stosowanych w medycynie i ochronie zdrowia, w tym i oprogramowania; stosować rachunek błędów i statystyki; pełnić rolę inspektora ochrony przed szkodliwymi czynnikami w medycynie w tym w szczególności inspektora ochrony radiologicznej.